Офіційний сайт Куликівського району Чернігівської області

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО РАЙОН

    Куликівський район утворено у 1923 році. Район неодноразово ліквідовувався та відновлювався, в сучасних межах існує з 1966 року. Площа району - 944 кв км., населення – 18511 тис чол., районний центр - селище Куликівка.
    Територія Куликівського району складається із 25 населених пунктів, які об’єднані в одну селищну та 16 сільських рад.
    Район розташований у центральній частині Чернігівської області в зоні мішаних лісів. Територія району відрізняється своєрідним ландшафтом. Поверхня ґрунту рівнинна, болотиста.
    На шостій сесії районної ради четвертого скликання 30 січня 2003 року затверджено офіційну символіку району. Герб і прапор Куликівського району символізують його історичні, культурні та духовні традиції.
    Мальовничі береги Десни, яка протікає по території району, - популярне місце відпочинку не тільки для місцевих жителів. Дитячий оздоровчий табір «Деснянка» є улюбленим місцем літнього відпочинку дітей з усієї області. Щороку за три табірні зміни тут оздоровлюється близько тисячі дітей. Відпочиваючі живуть у двоповерхових корпусах і в окремих котеджах.
    На берегах Десни розташовані бази відпочинку підприємств та організацій області.


Промисловість 

     За своєю специфікою Куликівський район - сільськогосподарський, що визначає діяльність промислових підприємств.
    Приватне акціонерне товариство «Куликівське молоко» спеціалізується на виробництві сухого знежиреного молока, вершкового масла та кисломолочної продукції, яка користується попитом і за межами області. Виробнича потужність переробки молочної сировини становить 130 тонн на добу.
    Приватне багатопрофільне підприємство «Вимал» виробляє якісний картопляний крохмаль та крохмалепродукти, які споживають в області, Україні та за кордоном. Виробнича потужність підприємства становить 7 тонн продукції на добу.
    Селянське фермерське господарство «Колос» спеціалізується на виготовленні м’ясних та ковбасних виробів. Виробнича потужність переробки м’яса складає 80 тонн на місяць. Підприємство випускає 88 видів продукції, яка користується попитом в області та за її межами.
    Приватне підприємство «Сирний дім» спеціалізується на переробці молочної сировини. Займається виробництвом сирів жирних. Виробнича потужність молочної сировини становить 8 тонн на добу.
    Серед підприємств малого бізнесу виробничу діяльність впроваджує приватне підприємство «Калачі», яке виробляє хлібобулочні та кондитерські вироби. Малий бізнес району міцно закріпився у сфері торгівлі, завойовує нові позиції у сфері послуг.


Сільське господарство 

    У районі функціонує 26 агроформувань, заснованих на приватній власності на землю і майно. Серед сільськогосподарських товариств за останній рік найкращих показників господарювання досягли СФГ «Колос», ПП «Вимал – агро», ТОВ «Сіверське». Господарства спеціалізуються на вирощуванні зернових культур, виробництві молока та м’яса.
      З діючих на території району фермерських господарств найбільш ефективно працює СФГ «Колос». Директор господарства – Труш Віктор Владиславович. Господарство орендує 7010 га землі. На орендованих площах вирощують увесь комплекс сільськогосподарських культур (зернові, кормові, технічні).
      СФГ «Колос» має власний тваринницький комплекс, що налічує 5534 голови ВРХ, в тому числі 1485 голів корів, та 4935 голів свиней. Господарство має власний машинно-тракторний парк, який постійно оновлюється.
      Ефективній роботі господарства сприяє закритий цикл виробництва. При СФГ «Колос» відкрито власний ковбасний цех. Продукцію цеху з торговою маркою «Ратибор ІІ» добре знають не тільки в районі та області, а й за її межами.


Соціальна сфера 

    У районі функціонує 15 загальноосвітніх закладів: І-ІІІ ступенів – 8, І-ІІ – 7 та центр позашкільної освіти. Усього в загальноосвітніх закладах району навчається 1392 учні, працює 275 педагогів.
     У 10 дитячих дошкільних закладах виховується 327 дітей та працює 27 викладачів-вихователів.
     У районі діє Програма «Забезпечення житлом працівників гуманітарної сфери». Придбано житло двом спеціалістам на селі.
     Діє Програма підвозу учнів та забезпечено 100% підвіз учнів до місць навчання.
     У 2007 році розпочався процес оптимізації освітньої мережі. За згодою громад сіл Вершинова Муравійка та Бакланова Муравійка припинено існування загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІ ступенів як юридичних осіб. У районі діють чотири освітні шкільні округи.
     Куликівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кваліфікованих фахівців із п’яти спеціальностей. В середньому щороку в ліцеї навчається близько 300 учнів.
     Медичне обслуговування населення здійснює комунальний заклад районної ради «Куликівська центральна районна лікарня», 3 сільські лікарські амбулаторії загальної практики сімейної медицини, 3 сільські лікарські амбулаторії, 5 ФАПів та 5 ФП.
     Із 1 січня 2012 року реорганізовано Виблівську сільську дільничну лікарню в сільську лікарську амбулаторію загальної практики сімейної медицини та відкрито хоспісне (паліативне) відділення ЦРЛ.
     Культурне життя району зосереджене в районному будинку культури, 16 сільських клубних закладах (з них – інноваційний заклад культури клубного типу – Грабівський будинок фольклору), 18 бібліотеках, об’єднаних в централізовану бібліотечну систему, дитячій музичній школі та районному краєзнавчому музеї, який носить звання народного.
     Куликівщина - земля співочих, талановитих людей. П’ять колективів художньої самодіяльності району носять почесне звання «народний аматорський». Це хор «Льонок», танцювальний колектив «Льонок» та ансамбль народної пісні «Веселика» Куликівського районного будинку культури, хоровий колектив Горбівського будинку культури та фольклорний ансамбль «Оберіг» Смолянського сільського будинку культури.
     Понад 40 років в районі діє громадська організація туристичний клуб «Вогнище», який нині працює при центрі позашкільної освіти. Основним напрямком роботи клубу є організація туристсько-краєзнавчих подорожей та науково-дослідницька діяльність. За час свого існування загальний кілометраж турпоходів сягнув відстані, що дорівнює 8 земним екваторам, а географія подорожей охопила територію від Білого до Чорного моря, від Карпат до Кавказу.
     В інформаційному просторі району працюють два комунальні засоби масової інформації: газета «Поліська правда» та радіомовлення «Районні вісті».


Найбільші населені пункти 

    Районний центр – смт Куликівка (5671 житель; залізнична станція імені Бориса Олійника) вже століття має залізничне сполучення. Селище бере початок від першого поселення над болотом на середині шляху між двома старовинними містами Черніговом і Ніжином. У письмових джерелах Куликівка вказується з середини 17 століття.
     У центрі селища височіє обеліск Слави, біля якого встановлені меморіальні плити з викарбуваними іменами воїнів-визволителів та мирних жителів Куликівки, що загинули у роки Великої Вітчизняної війни. Поряд із обеліском Слави встановлені пам’ятні знаки жертвам Голодомору 1932-1933 років, учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та воїнам-інтернаціоналістам.
     Селище повністю газифіковане. У ньому знаходяться й працюють районні установи та організації, комунальний заклад районної ради «Куликівська центральна районна лікарня», загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, районний Будинок культури, професійний аграрний ліцей. Архістратиго-Михайлівська церква - найстаріша будівля районного центру (кінець XVIII ст.)
     Найбільш визначне село району - Салтикова Дівиця (1249 жителів), яке з 1648 року було сотенним містечком Ніжинського полку, пізніше - волосним центром. Село мало 4 церкви, при яких діяли школи; щороку відбувались великі ярмарки, відомі під назвою Покровські. Найяскравіша прикраса села –Свято-Миколаївська церква, побудована на кошти мецената – уродженця села Салтикова Дівиця Олександра Труша.
     Село Виблі (974 жителів), 1654 року було сотенним містечком Чернігівського полку. Прикрасою села та визначною пам’яткою архітектури 18 століття є Троїцька церква. Біля села Виблі були знайдені рештки поселень ІІІ-V століть та періоду Київської Русі.
     Архітектурною пам’яткою села Дроздівка (863 житель) є будівля школи, споруджена понад 100 років тому вихідцем з цього села В.Є. Прокоповичем за власні кошти. У 2006 році на честь земляків-меценатів братів Прокоповичів біля приміщення церкви в центрі Дроздівки була відкрита каплиця.


Видатні люди - наші земляки. 

    Серед уродженців Куликівського району - яскраві особистості, видатні освітяни, лікарі, діячі мистецтв. Це уродженка села Ковчин, український педагог і методист початкової освіти, автор довоєнного «Букваря», який видавався 19 разів - Деполович Лідія Платонівна (1869-1943).
     Відомий організатор медичної справи в країні, автор праць «Медико-топографічний опис Чернігівської губернії», «Про сибірську язву» та інших Андрієвський Степан Семенович (1760-1818), який народився в с.Салтикова Дівиця.
     Видатна оперна співачка, заслужена артистка Киргизії Циндрик Людмила Мойсіївна (1945-1995) народилася в Куликівці.
     Куликівщина шанує земляків, які і зараз творять історію рідного краю. Це Герої Соціалістичної праці - Вакула Марія Гнатівна із села Горбове та Пилипенко Ганна Микитівна із Дроздівки.
     Нині живе і працює в Україні плеяда видатних державних та громадських діячів, науковців, діячів культури, журналістів – вихідців із Куликівського району. Це – Масол Віталій Андрійович - громадський та державний діяч, народний депутат України І і ІІ скликань, із 1987 по 1990 р. – голова Ради Міністрів УРСР, із 1994 по 1995 - Прем’єр-Міністр України, уродженець с. Олишівка Чернігівського району, до закінчення школи проживав у селі Салтикова Дівиця; Корж Віталій Терентійович – народний депутат України IV-V скликань, уродженець с.Дроздівка; Косий Володимир Михайлович – дипломат, колишній Генеральний Консул України в Болгарії., уродженець с.Ковчин; Лузан Володимир Васильович - директор Київського геологорозвідувального технікуму, голова Куликівського осередку Чернігівського земляцтва в м.Києві., уродженець с.Ковчин; Туш Михайло Никифорович – народний депутат України ІІІ скликання, уродженець с.Ковчин; Андрієнко Петро Павлович – дипломат, колишній Надзвичайний і Повноважний посланник України в Російській Федерації, консул в Ростові на Дону, народився в с. Бакланова Муравійка.


Дружні зв’язки 

    Поряд з розвитком таких важливих сфер діяльності, як економіка, сільське господарство, соціальна сфера, Куликівський район приділяє значну увагу розвитку дружніх і ділових контактів з регіонами інших держав.
     Міцний фундамент для цього був закладений ще в далекому 1971 роцi, коли зав’язалися дружні стосунки між Куликiвським районом та Пилваським районом Естонiї. Першу делегацiю з далекої країни зустрiчали майже всi жителi Куликiвки. Дуже цікавими були візити куликівських делегацій до Естонiї.
     Нові реалії життя додали міжнародним стосункам більшого прагматизму. Район почав шукати шляхи налагодження ділових контактів, можливості створення спільних проектів.
     У серпні 2006 року в Куликівці була укладена Угода про співпрацю між Куликівським районом та Пилваським повітом Естонії.
     У рамках цієї Угоди проведено ряд цікавих обмінів делегаціями. Започатковані два проекти: «Питна вода Куликівського району до 2020 року» та «Проект стратегічного розвитку Куликівського району до 2013 року». Для реалізації цих проектів естонські фахівці неодноразово проводили на базі Куликівського району курси по стратегічному плануванню для наших спеціалістів.
     Поряд з розвитком дружніх стосунків з естонцями, район активно розвиває зв’язки з регіонами інших держав. 17 років тривають дружні зв’язки Куликівського району з Чечерським районом Гомельської області Республіки Бєларусь.
     Із Чечерським районом також укладена Угода про співпрацю. В рамках угоди фахівці з Куликівського району постійно вивчають економічний потенціал Чечерського району, запозичують корисний досвід.
     Менш тривалими за часом є дружні зв’язки з Красногорським районом Росії. Вони започатковані у 2002 роцi. Поки що співпраця відбувається на рівні обміну офіційними делегаціями та художніми колективами.

© «Мережа АйТі-Консалтинг », 2006