Головна 
 Районна влада 
 Візитівка району 
 Новини  
 Гуманітарна сфера 
 Відпочинок 
 Довідка 
Головна
Пошук
Контакти
Мапа сайту

СМОЛЯНСЬКА сільська рада
Голова сільської ради
Історична довідка
Видатні земляки
Рішення
Декларація

Пошук по сайту


Авторизація

Запам'ятати мене на цьому комп'ютері
  Забули свій пароль?
  Реєстрація


Головна / Районна влада / Сільради / СМОЛЯНСЬКА сільська рада

Історична довідка

Версія для друку Версія для друку


Смолянка була заснована наприкінці ХУП століття .Хоч на місці села виявлено два поселення епохи бронзи , раннє слов'янське поселення УПІ-Х століття . Перші згадки про ці поселення відносяться до XIII століття .
А назва села пов'язана з тим , що на річці Смолянці у 1637 році була застава полку зі Смоленщини . З тих пір всіх , хто тут поселився , звали смолянами , а село назвали Смолянкою .
Річка Смолянка на ті часи була повноводною і судноплавною . У 1666 -1780 роках Смолянка входила до Олишівської сотні Ніжинського полку .У 1866 році у селі налічувалося 255 дворів , 1530 жителів , у 1897 році - 444 двори , 2686 жителів .
На сьогодні в селі налічується 534 дворів, проживає 1160 чоловік.
У 1666 -1780 роках Смолянка входила до Олишівської сотні Ніжинського полку . З
1782 по 1796 рік село Смолянка відносилося до Ніжинського повіту Чернігівського намісництва . З 1796 по 1802 рік Малоросійської , а з 1802 року Чернігівської губернії.
У 1902 році в селі побудовано Миколаївську церкву , трохи пізніше відкрито земську школу. Жителі села брали участь у першій світовій війні ( 1914 - 1918 рр.). Серед них - Духно М.П. - ( боєць Бо гунського полку ) , Овсійко П.Н., Стадник П.Г., Селюченко П.О , Павленко Н.Г, всього 41 чоловік ) .
Радянську владу в селі було встановлено у січні 1918 року . У 1925 році було створено Товариство спільного обробітку землі. У 1929 році - перший колгосп „ Більшовик" , який проіснував до 1934 року , коли в селі було створено три колгоспи - „ Бійці" , „ Більшовик" та імені Молотова .
У роки тимчасової гітлерівської окупації ( з 10 вересня 1941 року по 18 вересня 1943 року ) в селі діяло партійне та комсомольське підпілля .
Не померкне в пам'яті_подвиг воїнів , що мужньо стали в роки Великої Вітчизняної війни на захист Вітчизни від навали коричневох чуми .
702 жителі села були мобілізовані на фронт , 364 склали свої голови у бронзі за незалежність і свободу . Уродженцем села є Герой Радянського Союзу П.І.Гончар ( 1905 -1943 рр.) .
Пишаються жителі села і подвигом іншого свого односельчанина капітана Г.П.Вікторова . Він народився у 1913 році . Перед війною закінчив Качинську льотну школу і в 1939 році, як кращий льотчик , брав участь у подіях на Халкін - Голі . За успішні бойові вильоти був нагороджений орденом Бойового Червоного прапора.
Відзначився капітан Вікторов і у перші дні і місяці Великої Вітчизняної . На підступах до Москви він збив 8 ворожих літаків . Але йому не пощастило -виплигнув з парашутом із палаючого літака і потрапив у полон . Був на „ острові смерті" , але втік і потрапив у ряди „ маки" - французьких партизанів. За наказом генерала Де Голля мужній капітан був призначений командиром партизанського загону і безстрашно боровся з ворогом . Загинув у 1945 році.
На честь героїв Великої Вітчизняної, односельців - П.І. Гончара та Г.П.Вікторова названо дві центральні вулиці села .
У роки війни із села Смолянка фашисти примусово вивезли на каторжні роботи до Німеччини 85 жителів . Серед них були жінки , дівчата . Ці люди зазнали нелюдських поневірянь , жорстоких катувань .

Післявоєнні роки позначені напруженою працею по відбудові зруйнованого війною господарства . У 1951 році відбулося об'єднання трьох колгоспів у колгосп ім..Молотова , із 1957 року він став називатися колгоспом
„ 40 річчя Жовтня" . Першим керівником його став М.К.Остроух . На протязі наступних років правління колгоспу очолювали П.С.Ліщенко( 1956 -1959 рр.) , М.Г.Клименко ( 1959 -1962 рр.). У 1958 році колгосп став учасником Виставки Досягнень народного господарства .
З 1962 року і по 1989 рік головою правління колгоспу „ 40 річчя Жовтня" був А.Д.Лісовенко . За роки його керівництва колгосп „ 40 річчя Жовтня" став високорентабельним господарством , що спеціалізувався на вирощуванні зернових , картоплі, льону та виробництві м"ясо - молочної продукції .
У 1972 році йому було присвоєно звання „ Господарство високої культури землеробства" , а голову правління А.Д.Лісовенка нагороджено орденом Жовтневої революції .Колгосп багато будував .У ці роки з'явилася крита стоянка для техніки , прокладна мережа газопроводу , благоустроєно ферми , заасфальтовано більшість вулиць села та дорогу „ Смолянка-Олишівка".
В 1989 - 1996 рр. головою правління був В.М.Чуян . Правонаступником колгоспу „ 40 річчя Жовтня" в даний час є СТОВ „ Смолянка" , яке з лютого 1996 року очолює А.М.Тищенко .

Мале село Коростень знаходиться в трьох кілометрах від Смолянки і відноситься до Смолянської сільської ради . У роки війни за зв'язки з партизанами село було повністю спалене .
У*1989 році тут встановлено пам'ятну стелу , щоб увіковічнити пам'ять про цю трагедію .
Це маленьке селo зараз знаходиться на грані зникнення . У ньому проживає лише один чоловік .
Питання побутового та культурного розвитку села вирішувалися виконавчим комітетом сільської ради
Головами сільради були П.М.Парандич ( 1945-1951 рр.) , Р.М.Макаренко ( 1957-1962 рр.) , М.М.Дідовець ( 1962-1973 рр.) , В.Р.Павленко( 1973 - 1987 рр.). З 1987 року і по даний час виконком Смолянської сільської ради очолює М.М.Ткаченко .
Село Смолянка майже все газифіковане . Голубе паливо підведено до Смолянської ЗОШІ-ІП ступенів , ФАПУ , відделення зв'язку , магазинів.
На належному рівні в селі медичне обслуговування . Смолянський ФАП очолює Михаль Н.П. , депутат Куликівської районної ради . Смолянський фельдшерсько- акушерський пункт розмістився в старовинному будинку пана Погорільського .
До першого вересня 2006 року Смолянська ЗОШ І-ІП ступенів , де директором депутат районної ради Тищенко В.А. , розміщувалася в трьох приміщеннях . Одне з приміщень 1912 року , де була земська школа .

Першого вересня 2006 року для Смолянських школярів відкрила двері нова школа . Приміщення дитячого садка було реконструйовано і тепер там навчальний комплекс „ школа - сад " , де навчається 115 дітей .В школі працює 20 вчителів , є комп'ютерний клас . Учні мають змогу безкоштовно харчуватися завдяки турботі правління СТОВ „ Смолянка" .
В селі працює будинок культури ( директор М.М.Янушкевич) . Аматори сільського будинку культури займають призові місця на районних оглядах художньої самодіяльності . Працює сільська бібліотека . Величезний досвід роботи має завідуюча Ткаченко О.М. У бібліотеці багато цікавих виставок , багато уваги до історії України , держави , місцевих письменників і поетів .

Гордість села - футбольна команда „ Колос" , яка з успіхом виступає не тільки в Куликівському , а й у Чернігівському районі.
Найстарішими жителями села є : Парандич Марина Петрівна ,1912 р.н. , солдатська вдова Шапка Марина Михайлівна , 1912 р.н. , Левченко Євдокія Олексіївна ,1914 року народження , Белан Мотрона Андріївна , 1916 року народження , інвалід війни Петро Миронович Товстенко , 1918 року народження .
Знані люди села - В .М.Коцюба , який працював головним агрономом СТОВ „ Смолянка" . Його портрет занесено до Золотої книги України . У Смолянці проживає Заслужена вчителька Української РСР Г.М.Смаль . Механізатора А.М.Смаля нагороджено орденом „ За заслуги" III ступеня .

       
© КУЛИКІВСЬКА РАЙОННА РАДА, 2014-2021          

Радио онлайн